Whisky & Cigar Night z Jameson

Whisky & Cigar Night z Jameson i Rocky Patel

W piątek 27 października miałem okazję uczestniczyć w kolejnej degustacji Whisky & Cigar Night z Jameson i Rocky Patel zorganizowanej przez Trójmiejską Lożę Cygarową. Tym razem degustowałem whiskey marki Jameson i cygaro Rocky Patel Vintage 1990. Na spotkaniu gościła Jameson Ambassador Poland Fionna Fitzgerald.

Do degustacji mieliśmy pięć whiskey od firmy Jameson

JAMESON Irish Whiskey
JAMESON Caskmates
JAMESON Blenser’s Dog
JAMESON Cooper’s Croze
JAMESON Distiller’s Safe

Whisky & Cigar Night z Jameson
The Whiskey Makers to seria, która ma podkreślić wkład trzech kluczowych osób w destylarni: Ger Buckley – Master Cooper, Brian Nation – Master Distiller i Billy Leighton – Master Blender.

Distiler’s Safe

To whiskey mająca podkreślić charakter destylatu. Została skomponowana z grain whiskey, small batch grain whiskey i small batch pot still whiskey. Wszystkie dojrzewały w beczkach z dębu amerykańskiego przez okres od 4 do 7 lat.

Cooper’s Croze

To whiskey stworzona w celu podkreślenia wpływu beczki na finalny produkt. Jest to mieszanka pot still i grain whiskey, która dojrzewała przez okres od 12 do 16 lat w  beczkach z dębu amerykańskiego pierwszego i drugiego napełnienia, w świeżych beczkach tzw. virgin oak i w niewielkim stopniu w beczkach ex-sherry.

Blender’s Dog

To whiskey mająca na celu pokazać umiejętności jakie trzeba mieć aby mieszać ze sobą różnego rodzaju destylaty, z różnych beczek i o różnym przedziale czasu jakie one spędziły dojrzewając. W tym przypadku zostały użyte trzy destylaty i cztery rodzaje beczek. Wszystko to dojrzewało przez okres od 5 do 12 lat.
W skrócie: Distiller’s Safe jest whiskey delikatną i lekką,  Cooper’s Croze  jest owocowa z wyczuwalnymi nutami dębiny i ta która najbardziej mi smakowała czyli Blender’s Dog, dobrze zbalansowana, delikatna, słodka. Jedynym minusem to krótki finish wszystkich prezentowanych destylatów, co jednak jest wyróżnikiem/wadą Irlandzkiej whiskey.
 Rocky Patel
Kolejną gwiazdą wieczory było cygaro marki Rocky Patel w wersji Vintage 1990 Robusto. Jest to mieszanka Nikaragui i Dominikany w wersji box-pressed, z bardzo przyjemnym, złożonym, gładkim smakiem i dużą ilością dymu.
Na koniec Michał Chmieliński z King’s Field i Perfect Gentleman Club opowiedział nam o tym jak powinien wyglądać elegancki mężczyzna, jak nosić garnitur, jakie dodatki stosować i czego nie robić.  Zaprezentował także swoją ofertę garniturów szytych na miarę z dojazdem do klienta. Jeśli powołacie się na blog Cigar and Scotch to w cenie garnituru dostaniecie koszulę, także szytą na miarę za 1,23 zł.
Już niedługo kolejne degustacje. Śledźcie mój profil Cigar and Scotch na Facebooku aby nic was nie ominęło. Już 20 listopada degustacja Glenlivet i Rocky Patel Vintage 1992.